Jak na nepříjemné emoce?

Stává se vám, že vás zaplavují emoce a vy nevíte, co s tím? Máte někdy pocit, jako kdyby nebylo ve vašich silách cítit se lépe? Snažíte se, ale k ničemu to nevede? Pocity smutku, bezmoci, hněvu a strachu nechtějí povolit?

Říká se, že tělo by se nemělo léčit, aniž by se vzala v úvahu i psychika. Obráceně to ale platí taky – cesta přes tělo je někdy tou nejefektivnější pomocí pro naši mysl a prožívání.

Během svého života jsem si sama na sobě mnohokrát ověřila, že naše tělo bývá moudřejší než naše mysl. Tam, kde už máme pocit, že nemůžeme udělat víc, naše tělo může.

Jak tedy na to?

Předám vám pár jednoduchých tipů.

Nejdříve se podívejme na situaci, kdy emoce trápí vás samotné. Může jít například o pocity hlubokého smutku.

Základem je nebránit se a nebojovat. Tlak vyvolává protitlak. Budete-li pocity odmítat, budou se snažit ještě víc získat vaši pozornost – jako dítě, kterého si nevšímáte a ono stupňuje svoje úsilí a snaží se vás zaujmout. Kdy se dítě uklidní? Když si ho dál nevšímáte, nebo když se k němu obrátíte a začnete mu naslouchat? Představte si místo dítěte váš pocit.

     Představte si pocit jako dítě, které volá po vaší pozornosti

Věnujte mu pozornost. Přijměte ho. Pozorujte ho.  Popovídejte si s ním. Skamaraďte se. Zjistěte, co od vás potřebuje. Zeptejte se ho, co dobrého vám chce přinést. Naslouchejte mu. Dovolte si ho prožít. Nepospíchejte.

                          Přijměte emoci a uvolněte tělo

Přichází chvíle pro tělo – uvolněte se. Můžete si všimnout, že v momentech silných emocí máte většinou stažené svaly, vytažená ramena, napětí v břiše… Povolte. Dýchejte do stažených míst a s výdechem je stále více uvolňujte. Můžete si v duchu (nebo i nahlas) říct: „Tak jo. Přestávám bojovat. Pojď a řekni mi, co potřebuješ.“

Až pocit prožijete, použijte metodu odkoukanou od zvířat. Všimli jste si někdy, co udělá třeba pes poté, co prožil stresující situaci?

Ano, oklepe se!

                          Vytřeste nepříjemné emoce z těla

Udělejte totéž! Vytřeste pocity z těla. Vyklepejte ruce a nohy, celí se oklepte, zatřeste hýžděmi… (to má svůj význam, je to místo, kde se drží stres 🙂 ) Pusťte si k tomu hudbu a vyklepávejte se do rytmu. 🙂

Ne nadarmo se říká: „Už se z toho oklepal.“ Vezměte to doslova!

Pomáhá každý druh pohybu. Stres se rozpouští a vyplavuje. Neusazuje se v těle.

Rozproudí se vám krev a energie, nepříjemné pocity můžou snáz odejít a vám se uleví.

Jak svými emocemi neubližovat druhým

Teď si posvítíme na chvíle, kdy vaše emoce jsou nepříjemné pro druhé lidi.

Řvete na děti, na partnera…občas to prostě odnášejí naši blízcí. Řešením není emoce potlačovat. Prozradím vám ale nenáročný postup, jak to udělat, abyste je dokázali vyjadřovat pro okolí příjemněji:

Soustřeďte se opět na uvolnění těla! (Jak překvapivé, že?) Opravdu pečlivě se zaměřte na to, abyste uvolnili ramena, břicho, ruce a nohy, obličej nebo jakoukoli jinou část těla, kde cítíte napětí. Skutečně prociťte uvolnění konkrétních částí a nezapomeňte dýchat. 🙂

Pocítíte hned dvojí efekt: Za prvé se sami začnete cítit jinak, za druhé vaše vyzařování a tón hlasu se změní a pro vaše okolí to bude mnohem příjemnější. 🙂

Příliš jednoduché? Tím líp, ne? Zkuste to a uvidíte, že to funguje.

Držím palce a pozdravujte vaše emoce!


Jsem koučka a mentorka pro teenagery a jejich rodiče. Předávám životní nadhled, umění efektivní komunikace a podporuju zdravé vztahy mezi rodiči a dětmi i mezi partnery. Ve své práci používám vzdělání a zkušenosti z oblasti koučinku, mediace, rodinného poradenství a kraniosakrální terapie. Moje osobní zkušenost s dlouhodobou depresí mi umožňuje opravdu rozumět těm, kteří zažívají psychickou bolest. Miluju svobodu, přírodu a atletiku. Jsem autorkou několika e-booků, nabízím workshopy a kurzy. https://lucie-freetorun.cz/produkty-pro-vas/