Lidské tělo je nastavené tak, že reaguje na bezprostřední nebezpečí. Buď útěkem, útokem, nebo zamrznutím. Je to krátkodobá, stresová reakce, která po přestálém nebezpečí skončí a tělo se uvolní. Je to stav, který je přínosný.
V dnešní době je ale spousta situací, kdy nám „tady a teď“ nic nehrozí, ale náš systém přesto reaguje výše popsaným způsobem. Rozdíl je v tom, že nedojde k uvolnění, stres zůstává v těle, jsme naplněni a někdy doslova paralyzováni strachem. Je to vlastně nepřirozené a i proto velmi vyčerpávající.
V dobách, kdy neexistovaly hromadné sdělovací prostředky, lidé reagovali jen na to, co se dělo v jejich blízkém okolí. O ničem jiném prakticky nevěděli. My jsme ale dneska bombardováni informacemi a působí na nás všechno, co se ve světě děje. I vzdálené konflikty a katastrofy nás znepokojují.
Současná situace se odehrává blízko a tudíž v nás vyvolává o to větší strach. Mnoho z nás se tím spíš dostává do rozpoložení, které je zmíněno na začátku.
Tato reakce nám ale v této chvíli vůbec k ničemu není, ničemu a nikomu nepomůže. Paralyzuje nás, stresuje, zahlcuje a negativně ovlivňuje náš život.
Rozhodně tím nechci říct, že máme být lhostejní nebo dělat, že konflikt neexistuje. Naopak si myslím, že ve stavu klidu můžeme pomoci efektivněji.
Můžeme pomáhat jednak ve fyzické rovině – třeba tím, že přispějeme finančně nebo jakkoli jinak, každý, jak uzná za vhodné. Mnoho lidí také věří, že vysíláme vibrace toho, jak se cítíme – takže svým vnitřním klidem podporujeme esenci míru. I kdybyste tomu nevěřili, v každém případě je prospěšnější mít emoce pod kontrolou – může to ovlivnit přinejmenším vaše děti a vaši rodinu.
S čistou a klidnou myslí, která není paralyzovaná strachem a pocitem bezmoci, budete schopni lépe podpořit druhé.
Jak to ale můžeme udělat? Jak se zbavit strachu? Níže vám dám několik doporučení, vyzkoušejte, co s vámi souzní, a držte se všeho, co vám bude fungovat.
Co dál? Jak dostat do těla klid a uvolnění?
Možná to nezafunguje hned, ale vytrvejte. Učíte svůj systém relaxovat, on si na to bude zvykat a postupně to bude snažší a snažší. Nevzdávejte to. Nenechte se odradit tím, že znovu padáte do nechtěných pocitů. Prostě opakovaně dělejte věci, které vám alespoň na chvíli přinesou úlevu.
Tyto techniky samozřejmě můžete využít, ať už je příčina strachu jakákoli.
Pokud je paralýza opravdu silná, cítíte velkou bezmoc a sami to nezvládáte, rozhodně neváhejte říct si o pomoc. Dneska je spousta metod a prostředků a určitě něco zafunguje. (Osobně mám dobrou zkušenost se Somatic Experiencing, s kraniosakrální terapií, také s Bachovými esencemi, můžete vyzkoušet třeba i homeopatii, možností je hodně.)
Určitě je dobré pracovat dlouhodobě na vnitřní síle a sebedůvěře. Většina z nás si nese nějaké trauma (ani si ho nemusíme uvědomovat nebo pamatovat) a čím je toto trauma větší, tím menší máme pocit vnitřní ukotvenosti, bezpečí, spolehnutí se na to, že zvládneme jakoukoli situaci. V takových případech se emoční zátěž zdá nezvládnutelná. Pokud to tak máte, nevyčítejte si to. Pokud to tak nemáte, mějte pochopení pro ty, kteří to takhle prožívají.
„Při jakémkoli náznaku nebezpečí se může dávno prožité trauma znovu aktivovat, může zmobilizovat narušené mozkové spoje a způsobit vylučování ohromného množství stresových hormonů. To vyvolává těžko zvladatelné emoce, intenzivní fyzické prožitky, impulzivní a agresivní chování. Tyto posttraumatické reakce se zdají být nepochopitelné a ochromující. Když se traumatizovaný člověk přestane ovládat, zmocní se ho obava, že jeho zranění jsou příliš hluboká a nenapravitelná.“ (Bessel van der Kolk: Tělo sčítá rány)
Chci vás ujistit, že se to dá změnit. Je možné znovu získat sílu a vnitřní klid bez ohledu na to, co se děje venku.
Pokud chcete podporu ode mě, můžete se objednat buď na koučink nebo na kraniosakrální terapii.