Jak zvýšit pocit bezpečí a pohody v životě 

Cítíte se většinu času uvolnění, v pohodě a v bezpečí?

Nebo máte často pocit, že jste v „módu přežití“ nebo stavu trvalého napětí a pocitu ohrožení, i když ve skutečnosti vás nic neohrožuje?

Případně opakovaně upadáte do apatie a rezignace, i když byste si přáli mít více energie a prožívat víc radosti?

Pokud jste odpověděli na první otázku záporně a na jednu z dalších (nebo obě) kladně, bude vás zajímat polyvagální teorie.

Polyvagální teorie (nervus vagus – bloudivý nerv), vyvinutá neurovědcem Stephenem Porgem, nabízí cenné nástroje pro pochopení, jak náš nervový systém reaguje na stres, a ukazuje, jak se z těchto stavů můžeme dostat zpět do rovnováhy.

Podle této teorie ANS (autonomní nervový systém) funguje prostřednictvím 3 hlavních okruhů. Tyto okruhy jsou:

  • sociální angažovanost
  • boj nebo útěk
  • zamrznutí.

I když druhé dva stavy jsou ve chvíli, kdy mají opodstatnění, přirozené a přínosné, stávají se velmi nepříjemnými a problematickými, pokud jsou aktivovány chronicky nebo v situacích, které nevyžadují tak intenzivní reakci.

Pokud nedošlo k uvolnění, můžeme se tak ve stavu boje, útěku nebo zamrznutí nacházet i velmi dlouhou dobu po příčinné události nebo událostech.

Náš momentální nepříjemný stav a projevy tedy můžou být reakcí na něco, co se stalo už kdysi dávno, o čem třeba už ani nevíme, nebo o tom sice víme, ale zatím nedošlo k uvolnění.

—————————————————————————

Jak přesně se to může projevovat?

Projevy stavu „boj nebo útěk“:

  • Zvýšení tepové a dechové frekvence, pocení, sucho v ústech, napětí v těle, ve svalech, třes
  • Pocit úzkosti nebo paniky
  • Zvýšené zaměření na problémy
  • Přílišná snaha všechno řešit
  • Agresivní nebo impulzivní chování
  • Vyhýbání se rozhodnutí nebo konfliktu

Projevy stavu „zamrznutí“:

  • Fyzický útlum, nemožnost se pohybovat, bolesti, těžkost svalů, fyzická paralýza
  • Extrémní únava a vyčerpanost „bez důvodu“
  • Zmatenost, ztráta koordinace
  • Otupělost, pocit odpojení
  • Pocit naprosté bezmoci, rezignace a zoufalství („nic nemá cenu, nic nemá řešení“)
  • Neschopnost přiměřeně reagovat
  • Neschopnost vyrovnávat se s běžnými výzvami
  • Psychická paralýza

Je zřejmé, že všechny tyto stavy jsou velmi náročné, obtěžující a zásadně snižují kvalitu života, zvlášť v případě, kdy jsou přítomny prakticky trvale.

Co s tím? Jak to změnit a postupně se dostat do pocitu uvolnění a bezpečí?

  1. VZTAHY

Jedním z klíčových faktorů pro aktivaci ventrálního vagového nervu, který je zodpovědný za pocit bezpečí, jsou silné a podporující mezilidské vztahy. Vztahy, kde se cítíme přijímáni a kde nejsme zraňováni.

Obklopujte se tedy lidmi, kteří vám dávají pocit důvěry a bezpečí.

Může to být rodina, přátelé nebo třeba i terapeut. Jedním ze svělých účinků terapie nebo koučinku je i ten prostý fakt, že jsme slyšeni, respektováni a podporováni.

Když vnímáme od druhých podporu, respekt, empatii a připadáme si přijímáni a slyšeni, naše tělo se uvolňuje a aktivuje náš parasympatický nervový systém, což nám pomáhá cítit se v životě bezpečněji.

2. DECHOVÁ CVIČENÍ, HUDBA A VŠÍMAVOST

Dech je mocným nástrojem pro aktivaci parasympatického nervového systému. Uvědomění si svého dechu a jeho záměrné zpomalení může pomoci aktivovat ventrální vagus a přenést tělo do klidového stavu.

Zkuste si každodenně udělat chvíli na hluboké dýchání – vdechujte pomalu nosem, zadržte dech na pár sekund a pak pomalu vydechujte ústy. Nebo prostě jen chvíli vnímejte svůj dech. Tyto jednoduché techniky můžou okamžitě snížit napětí.

Účinný může být i poslech relaxační hudby. Vyhledejte hudbu, která vás uklidňuje, a pak si jednoduše lehněte, uvolněte se a poslouchejte. Nemusíte se vůbec o nic snažit.

Na YT se dá najít velké množství skladeb a zvuků, například i se zpěvem ptáků, zvuky lesa nebo šuměním oceánu. Doporučuju. 😊

Mindfulness, tedy vědomá pozornost/všímavost, je další technikou, která může pomoci zlepšit vaši schopnost se zklidnit. Když vědomě věnujeme pozornost tomu, co se děje v našem těle a okolí, pomáháme aktivovat nervový systém, který nás udržuje v rovnováze.

To může zahrnovat jakoukoli činnost, při které se soustředíte na přítomný okamžik – může to být třeba procházka a jednoduché pozorování přírody.

3. POHYB 

Fyzická aktivita je dalším účinným nástrojem pro aktivaci parasympatického nervového systému. Pohyb nejen zlepšuje fyzické zdraví, ale pomáhá i naší psychice.

Důležité je příliš se nenutit, to by bylo kontraproduktivní. Pokud nemáte energii na sport, zkuste procházku. Pokud nemáte sílu ani na ni, vyzkoušejte klidně doma v posteli jemné a klidné pohyby, které vám pomohou cítit se více propojeni se svým tělem. (Můžete například pohybovat rukou, zakroutit zápěstím a podobně.)

4. SOMATICKÉ TECHNIKY A TERAPIE

Může být užitečné vyhledat profesionální pomoc. Například SE (Somatic Experiencing) nebo EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) jsou techniky, které můžou pomoct vašemu tělu „rozpustit“ dlouhodobé napětí a znovu aktivovat normální funkce nervového systému.

Kraniosakrální terapie je další metodou, která obnovuje rovnováhu a snižuje stres. Prostřednictvím jemných doteků se váš nervový systém dostane do hlubokého léčivého klidu.

5. VYTVÁŘENÍ PŘÍJEMNÉHO PROSTŘEDÍ

Prostor, kde žijeme, může mít obrovský vliv na to, jak se cítíme.

Máte v bytě místo, kde se cítíte bezpečně a pohodlně? Může to být útulná místnost nebo aspoň relaxační koutek. Případně klidné místo na zahradě.

Dobrou službu udělá i vědomý pohled na věci, které máte rádi: krásný obraz, hezká vázička, nádherný výhled z okna…

Důležité je i místo na spaní – neváhejte si například koupit takové povlečení, které se vám opravdu líbí.

To jsou jen některé ze způsobů, jak se postupně dostat do větší pohody. Nespěchejte na sebe, zkoušejte postupně techniky, které vám pomohou aktivovat váš parasympatický nervový systém a obnovit pocit bezpečí.

Podstatné je vědět i to, že těmito způsoby se postupně rozšiřuje kapacita našeho nervového systému a my pak můžeme být celkově psychicky odolnější a ve větší pohodě i ve chvílích, kdy se žádné z těchto technik nevěnujeme.

A pokud se rozhodnete pro odbornou pomoc, já vám nabízím bezpečné a respektující prostředí při koučinku, kde se můžete bez obav svěřit a rozhodně budete vyslyšeni, pomoc při budování naplňujích vztahů a/nebo kraniosakrální terapii.
Více o mých službách se dozvíte na mém webu.

Jsem koučka a mentorka pro teenagery a jejich rodiče. Předávám životní nadhled, umění efektivní komunikace a podporuju zdravé vztahy mezi rodiči a dětmi i mezi partnery. Ve své práci používám vzdělání a zkušenosti z oblasti koučinku, mediace, rodinného poradenství a kraniosakrální terapie. Moje osobní zkušenost s dlouhodobou depresí mi umožňuje opravdu rozumět těm, kteří zažívají psychickou bolest. Miluju svobodu, přírodu a atletiku. Jsem autorkou několika e-booků, nabízím workshopy a kurzy. https://lucie-freetorun.cz/produkty-pro-vas/