Nejdůležitější věc na cestě z deprese

Existuje spousta rad a návodů, co dělat při depresi. Množství metod, které slibují pomoc. Dostáváte rady od kamarádů, známých, od příbuzných, od svého psychologa nebo lékaře. Co si vybrat?

Možná už jste toho vyzkoušeli víc – a pořád se nic moc nemění. Dokážu si to představit. Dozvíte se o nové metodě, s nadějí ji vyzkoušíte – a přijde zklamání. Říkáte si, že na vás asi nic nefunguje.

Jste přesvědčeni, že se se svým stavem musíte prostě smířit? Rozebíráte svoje prožívání horem dolem, možná jste s pomocí terapeuta dávno přišli na příčinu svých depresí, ale to je tak všechno. Samotné poznání důvodu vám nepomohlo. Připadáte si zaseknutí na jednom místě. Točíte se dokola. Vykročit dopředu vám nejde.

CO JE KLÍČEM

Zkuste se teď na chvíli zamyslet. Kolik metod jste vyzkoušeli? Kolik různých přístupů a rad jste se snažili uplatnit?
Upřímně si odpovězte: A jak dlouho jste u každého jednotlivého přístupu vydrželi?

I já budu upřímná – v tomhle byl u mě zakopaný pes. Zkoušela jsem spoustu věcí. Přečetla jsem si o nové metodě – hurá, to by mohlo fungovat, zkusím to! Aha… tak zase nic… možná trochu změna… ale nic zásadního… budu hledat dál… znovu totéž…. Hmm, smůla.

Co myslíte, jak dlouhé byly mé „pokusy“? Jak dlouho jsem vytrvala?
Hádáte správně – ne tak dlouhé, aby začly fungovat!

Klíčové je vydržet. Nevzdávat to. Pokud žijete v depresích delší dobu, změna většinou nenastane hned. (I když i to je možné.)
Není jednoduché pokračovat, když nemáte „odezvu“, ale je to často jediná cesta, jak se osvobodit. Tělo je navyklé na dávku negativních emocí a chce to čas, než se zbavíme závislosti.

Teď vás možná napadá:

1. Jak si udržet motivaci, když nevidím výsledky?
2. Je to hezké, ale KTEROU metodu si mám teda vybrat?

MOTIVACE

Nevidíte výsledky? Je možné, že se jen špatně díváte. 🙂 Věnujte pozornost i těm nejmenším pozitivním změnám. Všímejte si každého okamžiku, každého pocitu, který je příjemný. Možná jste dnes vstali z postele snáz než včera. Nebo jste prostě „jenom“ vstali – i to je v těžkých fázích deprese obdivuhodné. Nesrovnávejte se s ostatními. Sami víte nejlíp, kolik úsilí vás to stálo. Oceňte se. Pochvalte se za každý nepatrný pokrok. Když budete vyhledávat pozitivní chvíle, snáz si motivaci udržíte.

JAKOU METODU VYBRAT

Pokud už jste toho vyzkoušeli víc, zůstaňte u toho, co s vámi nejvíc rezonuje. Co je pro vás do určité míry přirozené. Čemu nejspíš věříte. Co je pro vás příjemné, do čeho se nemusíte silou nutit. Pokud jste v tak těžké depresi, že se musíte nutit prakticky do všeho, nebo pokud opravdu nevíte, co si vybrat, případně moc metod neznáte, doporučuju začít s dechem.

Zkuste pár minut denně jen být a pozorovat svůj dech. Když vám začnou běhat hlavou myšlenky, nebojujte s tím, nechte je zase odplout a opakovaně se vracejte k pozorování dechu. Uvolněte se a nechte své tělo přirozeně dýchat, ono ví, jak na to. Stačí jen ležet. Pokud vám nejde se uvolnit, zkuste si pustit například zvuk oceánu. Věřím, že pár minut denně to zvládnete. 🙂

Tuhle nenáročnou techniku můžete zkombinovat s tím, co bylo napsáno výše – se všímavostí vůči všemu pozitivnímu, co ucítíte nebo zažijete. Že jsem vám radila vybrat jen jednu metodu? 🙂 Máte pravdu, ale jsem přesvědčená, že tyhle dvě klidně můžou jít do páru.

NEVZDÁVEJTE TO

Pokud se vám někdy stane, že vaše vytrvalost poleví, vynecháte na pár dní nebo i na delší dobu, nevzdávejte to. Nevyčítejte si to. Prostě začněte znovu.
Možná vám pomůže citát od Samuela Becketta, který mě provází už dlouho a stále mi má co říct:

„Zkusils to. Selhals. To není důležité. Zkus to znovu. Selži znovu. Selži lépe.“

 

 

Jako koučka pomáhám druhým žít spokojenější a radostnější život. Jsem také poradkyní v oblasti partnerství a rodičovství. Podpořím vás i kraniosakrální terapií. Miluju svobodu, přírodu a atletiku. Jsem autorkou e-booku S dětmi v pohodě a e-mailového kurzu 4 pilíře šťastného partnerství. Moje osobní zkušenost s depresí mi umožňuje opravdu rozumět těm, kteří zažívají psychickou bolest. Můj příběh si můžete přečíst tady >>